Polecamy
Czym jest technika SLA i jakie ma zastosowanie?
Sprzęt elektroniczny

Czym jest technika SLA i jakie ma zastosowanie?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Technika SLA, znana również jako stereolitografia, to jedna z pierwszych metod druku 3D wykorzystująca technologię addytywną. Ta innowacyjna metoda umożliwia tworzenie precyzyjnych i skomplikowanych modeli trójwymiarowych, które znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach, takich jak przemysł lotniczy, motoryzacyjny, medyczny oraz w projektowaniu produktów.

Poznaj technikę SLA

Proces druku SLA polega na utwardzaniu warstw płynnej żywicy za pomocą światła UV. Proces ten jest powtarzany aż do utworzenia całego modelu.

Do druku metodą SLA wykorzystuje się specjalną drukarkę, która posiada precyzyjny laser. Laser ten skanuje powierzchnię płynnej żywicy, na której ma być utworzona pierwsza warstwa, tworząc na niej wzór, który będzie utwardzany przez promienie UV. Następnie platforma drukarki opuszcza się o jeden warstwę, a proces druku powtarza się aż do utworzenia całego modelu.

Dzięki zastosowaniu techniki SLA można uzyskać modele trójwymiarowe o bardzo dobrej jakości. Drukowane modele charakteryzują się dużą precyzją, co umożliwia tworzenie skomplikowanych elementów o wysokiej dokładności. 

Jedną z największych zalet druku metodą SLA jest szybkość i łatwość tworzenia modeli. Ponadto mogą być one łatwo modyfikowane oraz dostosowane do zmieniających się wymagań projektowych. Wysokiej jakości modele takich drukarek można znaleźć pod niniejszym adresem internetowym: https://aemca.pl/110-drukarki-3d-w-technologii-sla-lfs

Gdzie można wykorzystać druk 3D SLA?

  1. Medycyna

Drukarki 3D SLA mogą służyć do produkcji implantów, protez, narzędzi chirurgicznych, modeli anatomicznych i wielu innych. Można wytwarzać modele organów ludzkich, które pomagają lekarzom w planowaniu operacji, lub też symulatory potrzebne do szkolenia studentów medycyny oraz personelu medycznego.

  1. Motoryzacja

Drukarki tego typu sprawdzą się w produkcji prototypów części, a także narzędzi i form wtryskowych. Dzięki temu, że umożliwiają szybkie prototypowanie, producenci mogą szybciej wprowadzać zmiany w projekcie, a także testować różne warianty prototypów przed rozpoczęciem produkcji seryjnej.

  1. Jubilerstwo

Urządzenia posłużą przy produkcji form wtryskowych do wytwarzania biżuterii. Mogą również służyć do produkcji modeli woskowych, które są następnie odlewane w metalu lub innych materiałach. 

  1. Architektura

Drukarki 3D SLA mogą służyć do tworzenia form wtryskowych i modeli architektonicznych, które pomagają wizualizować projekty przed ich realizacją.

  1. Edukacja

Dzięki produkcji modeli anatomicznych, modeli geograficznych, modeli maszyn i wielu innych modeli trójwymiarowych można usprawnić proces edukacji w różnych placówkach.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak skutecznie diagnozować problemy techniczne z urządzeniami Apple?
Jak skutecznie diagnozować problemy techniczne z urządzeniami Apple?
Podręcznik do rozwiązywania problemów technicznych z urządzeniami Apple. Dowiedz się, jak prosto diagnozować i naprawiać powszechne usterki na Twoim MacBooku, iPhonie czy iPadzie.
Jak wybrać idealne urządzenia do obróbki metalu: przewodnik dla początkujących
Jak wybrać idealne urządzenia do obróbki metalu: przewodnik dla początkujących
Zapraszamy do poradnika, który uprości Ci wybór urządzeń do obróbki metalu, idealnych dla początkujących. Dowiedz się, jakie narzędzia będą dla Ciebie najbardziej efektywne.
Klękosiad – zdrowszy zamiennik biurowego krzesła
Klękosiad – zdrowszy zamiennik biurowego krzesła
W dzisiejszych czasach spędzamy bardzo dużo czasu w pozycji siedzącej, w związku z czym warto zadbać o towarzyszące temu warunki. […]
Ostatnie wpisy