Polecamy
Praca w wysokiej temperaturze – jakie są obowiązki pracodawcy?
Porady

Praca w wysokiej temperaturze – jakie są obowiązki pracodawcy?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Kiedy nadchodzi lato, wzrasta niebezpieczeństwo w trakcie pracy. Spowodowane jest wysokimi temperaturami. Pracodawca ma obowiązek zapewnić zatrudnionym właściwe warunki pracy tak, aby ich zdrowie nie było zagrożone i mogli efektywnie wykonywać powierzone im zadania. W takim razie o czym powinien pamiętać?

Optymalna temperatura pracy – górna i dolna granica

Pierwszym aspektem, na który powinien zwrócić uwagę pracodawca, jest zapewnienie optymalnej temperatury pracy. Jeżeli chodzi o górny pułap, to nie ma jeszcze konkretnych wytycznych, które wyznaczałyby granice ciepła.

Natomiast dolna granica prezentuje się następująco, osoby zatrudnione nie mogą wykonywać swoich obowiązków, jeżeli w miejscu pracy jest zimniej niż:

  • 15,5°C w trakcie ciężkiej pracy fizycznej;
  • 18,3°C w trakcie średnio wymagającej pracy fizycznej;
  • 23,9°C–26,7°C w trakcie lekkiej lub siedzącej pracy w lecie;
  • 20–22,8°C w trakcie lekkiej lub siedzącej pracy w zimie.

Wysoka temperatura i wykonywanie pracy – co powinien zapewnić zatrudniający?

W warunkach, kiedy temperatura przekracza 25°C na zewnątrz, zatrudniający jest zobowiązany zapewnić dostęp do napojów zaspokajający potrzeby pracowników. Szczegóły można znaleźć w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów.

W przypadku pomieszczeń zamkniętych granicą jest 28°C. W tej przestrzeni powinna być również zapewniona prawidłowa rekuperacja powietrza, wentylacja i zamontowane rolety lub żaluzje, chroniące przed bezpośrednim działaniem słońca. Wyposażenie musi być również w odpowiednim stanie technicznym. 

Co więcej, jeśli poziom temperatury w pomieszczeniu stale utrzymuje się na pułapie 30°C, Państwowa Inspekcja Pracy zaleca zapewnienie zatrudnionym pomieszczenia przeznaczonego do wypoczynku.

Kobiety w ciąży i młodociani

Inne zasady dotyczą kobiet w ciąży i młodocianych. W pierwszym przypadku zatrudnione nie powinny wykonywać swoich obowiązków przy współczynniku PMV (wskaźnik komfortu  cieplnego w pomieszczeniach zamkniętych) większym niż 1,5 przy zalecanym 0,5, a także tam, gdzie występują wahania temperatury do ok.15°C. Z kolei młodociani nie powinni wykonywać swoich obowiązków w pomieszczeniach, gdzie temperatura przekracza 30°C, a wilgotność względna powietrza równa się 65%.

Przerwanie pracy w trakcie upałów – kiedy to możliwe?

Pracodawca może skrócić czas pracy w upały, decydując niezależnie od Kodeksu pracy. Wyrażając dobrą wolę, zatrudnieni mogą wcześniej zakończyć wykonywanie obowiązków lub skorzystać z dodatkowo przydzielonej przerwy – zachowując prawo do pełnego wynagrodzenia.

Od pracy może też odstąpić sam zatrudniony i zachować prawo do wynagrodzenia. Może to zrobić na podstawie przepisu BHP stanowiącego podstawę do odmowy wykonania polecenia służbowego w momencie zagrożenia zdrowia lub życia, na przykład ze względu na temperaturę. Jednak musi powiadomić o tym przełożonego.

Kara dla zatrudniającego za nieodpowiednie warunki pracy

Kiedy Państwowy Inspektorat Pracy dowie się o zaniedbaniach zatrudniającego, może nałożyć na niego karę. W zależności od decyzji PIP grzywna będzie miała wysokość od 1000 do 30 000 zł. W razie regularnych niedopatrzeń pracodawcy, zawiadomienie do inspektoratu może złożyć sam zatrudniony.

Zdj. główne: Daniela Paola Alchapar/unsplash.com

zamatmedia

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać doskonałą kasę fiskalną online dla twojej firmy?
Jak wybrać doskonałą kasę fiskalną online dla twojej firmy?
Poznaj kroki do wyboru najbardziej odpowiedniej kasy fiskalnej online dla twojej firmy. Dowiedz się, jakie czynniki są kluczowe i jak mogą wpłynąć na efektywność twojego biznesu.
Za kulisami tworzenia innowacyjnych systemów elektronicznych – proces, wyzwania i rozwiązania
Za kulisami tworzenia innowacyjnych systemów elektronicznych – proces, wyzwania i rozwiązania
Poznaj proces tworzenia innowacyjnych systemów elektronicznych, zrozum wyzwania, które niewielu dostrzega oraz dowiedz się, jakie rozwiązania stosowane są w branży. Pewne tajemnice technologii ujawnione.
Jak systemy POS mogą poprawić działanie Twojego sklepu detalicznego
Jak systemy POS mogą poprawić działanie Twojego sklepu detalicznego
Dowiedz się, jak nowoczesne systemy POS mogą znacząco usprawnić działanie sklepu detalicznego, poprawić efektywność obsługi klienta i zwiększyć Twoje przychody.
Ostatnie wpisy