Polecamy
Praca zdalna na stałe w kodeksie pracy. Zobacz zmiany
Nowości

Praca zdalna na stałe w kodeksie pracy. Zobacz zmiany

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Pandemia sprawiła, że wiele osób przeszło na zdalny tryb pracy, co zmusiło rządzących do nowelizacji przepisów – co jest obiektem konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych?

3 tryby wykonywania pracy zdalnej – definicje

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii wraz ze związkowcami i pracodawcami ustaliło definicję trzech trybów wykonywania pracy zdalnej, które pojawią się w Kodeksie pracy:

  • za pracę zdalną będzie uznawało się pracę, która jest wykonywana zdalnie całkowicie lub częściowo w porozumieniu między pracownikiem a pracodawcą;
  • jeśli pracodawca uzna, że ze względu na wyjątkową sytuację (np. wprowadzenie stanu nadzwyczajnego, stanu zagrożenia epidemicznego, stanu epidemii) konieczne jest wprowadzenie trybu zdalnego, pracownik będzie musiał się do tego dostosować (tj. pracować zdalnie, również przez 3 miesiące po odwołaniu wyjątkowych stanów). Wprowadzenie trybu pracy zdalnej może też wynikać z niemożności zapewnienia przez pracodawcę BHP;
  • ostatnią opcją wykonywana pracy zdalnie są okoliczności okazjonalne (może to być maksymalnie 12 dni w roku). 

Zamknięty katalog kosztów i ubezpieczenie sprzętu

Zgodnie z propozycją Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii pracodawca będzie zobowiązany zwrócić pracownikowi koszty energii elektrycznej, koszty mające związek z instalacją, serwisem, zużyciem i konserwacją narzędzi pracy potrzebnych do wykonywania obowiązków w trybie pracy zdalnej (oczywiście tylko, jeśli zwrot wyżej wymienionych kosztów został określony w obustronnym porozumieniu).

Pracodawca będzie musiał:

  • zapewnić pracownikom odpowiednie szkolenia i pomoc techniczną;
  • zapewnić swoim pracownikom materiały i narzędzia pracy potrzebne do wykonywania pracy zdalnej (chyba że ustali z pracownikami inny system, wtedy i tak przysługuje im odpowiedni ekwiwalent).

Warto wspomnieć, że z projektu usunięto przepis o ubezpieczeniu sprzętu przez pracodawcę, dzięki czemu nie będzie musiał ponosić dodatkowych kosztów ubezpieczenia.

Wnioski pracowników o wykonywanie pracy zdalnej

To nie koniec zmian. Zgodnie z projektem pracodawca powinien uwzględnić wnioski o wykonywanie pracy zdalnej wystosowane przez pracowników, którzy:

  • wychowują dziecko do 4. roku życia,
  • mają pod opieką dziecko z niepełnosprawnościami (również po ukończeniu 18. roku życia),

chyba że jest to niemożliwe z uwagi na rodzaj/organizację pracy wykonywanej przez podwładnego.

Propozycje zawarte w projekcie pozytywnie oceniają organizacje pracodawców oraz prawników zajmujących się obszarem prawa pracy. Zmiany, które wciąż są w toku prac legislacyjnych, przyniosą korzyści obu stronom – pracodawcy zmniejszą koszty prowadzenia firmy, a pracownikom łatwiej będzie pogodzić życie rodzinne z karierą. Nowelizacja z pewnością sprawi, że jeszcze więcej osób chętnie przejdzie na zdalny tryb pracy. 

Przeczytaj też: https://propertylook.pl/domy-i-mieszkania/czym-jest-deweloperski-fundusz-gwarancyjny/

Zdjęcie główne: Firmbee/pixabay.com

zamatmedia

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać odpowiedni system zarządzania dla Twojej firmy?
Jak wybrać odpowiedni system zarządzania dla Twojej firmy?
Wybór systemu zarządzania może być krytyczny dla sukcesu Twojej firmy. Dowiedz się, jakie kryteria powinieneś wziąć pod uwagę, aby wybrać najodpowiedniejsze rozwiązanie.
Na ratunek zmęczonym dłoniom: ergonomiczna mysz komputerowa
Na ratunek zmęczonym dłoniom: ergonomiczna mysz komputerowa
Osoby pracujące przy komputerze nierzadko zmagają się z obolałymi lub drętwiejącymi nadgarstkami. Problem wynika z pozycji, w jakiej nasze dłonie […]
Co zrobić w przypadku zepsutej lodówki?
Co zrobić w przypadku zepsutej lodówki?
Lodówka jest jednym z najważniejszych urządzeń gospodarstwa domowego, które pozwala nam na przechowywanie żywności w odpowiednich warunkach i zapobiega jej psuciu się. W przypadku awarii lodówki, konieczna jest szybka reakcja, aby uniknąć niepotrzebnych strat i uszkodzeń produktów spożywczych.
Ostatnie wpisy