Polecamy
Praca zdalna na stałe w kodeksie pracy. Zobacz zmiany
Nowości

Praca zdalna na stałe w kodeksie pracy. Zobacz zmiany

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Pandemia sprawiła, że wiele osób przeszło na zdalny tryb pracy, co zmusiło rządzących do nowelizacji przepisów – co jest obiektem konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych?

3 tryby wykonywania pracy zdalnej – definicje

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii wraz ze związkowcami i pracodawcami ustaliło definicję trzech trybów wykonywania pracy zdalnej, które pojawią się w Kodeksie pracy:

  • za pracę zdalną będzie uznawało się pracę, która jest wykonywana zdalnie całkowicie lub częściowo w porozumieniu między pracownikiem a pracodawcą;
  • jeśli pracodawca uzna, że ze względu na wyjątkową sytuację (np. wprowadzenie stanu nadzwyczajnego, stanu zagrożenia epidemicznego, stanu epidemii) konieczne jest wprowadzenie trybu zdalnego, pracownik będzie musiał się do tego dostosować (tj. pracować zdalnie, również przez 3 miesiące po odwołaniu wyjątkowych stanów). Wprowadzenie trybu pracy zdalnej może też wynikać z niemożności zapewnienia przez pracodawcę BHP;
  • ostatnią opcją wykonywana pracy zdalnie są okoliczności okazjonalne (może to być maksymalnie 12 dni w roku). 

Zamknięty katalog kosztów i ubezpieczenie sprzętu

Zgodnie z propozycją Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii pracodawca będzie zobowiązany zwrócić pracownikowi koszty energii elektrycznej, koszty mające związek z instalacją, serwisem, zużyciem i konserwacją narzędzi pracy potrzebnych do wykonywania obowiązków w trybie pracy zdalnej (oczywiście tylko, jeśli zwrot wyżej wymienionych kosztów został określony w obustronnym porozumieniu).

Pracodawca będzie musiał:

  • zapewnić pracownikom odpowiednie szkolenia i pomoc techniczną;
  • zapewnić swoim pracownikom materiały i narzędzia pracy potrzebne do wykonywania pracy zdalnej (chyba że ustali z pracownikami inny system, wtedy i tak przysługuje im odpowiedni ekwiwalent).

Warto wspomnieć, że z projektu usunięto przepis o ubezpieczeniu sprzętu przez pracodawcę, dzięki czemu nie będzie musiał ponosić dodatkowych kosztów ubezpieczenia.

Wnioski pracowników o wykonywanie pracy zdalnej

To nie koniec zmian. Zgodnie z projektem pracodawca powinien uwzględnić wnioski o wykonywanie pracy zdalnej wystosowane przez pracowników, którzy:

  • wychowują dziecko do 4. roku życia,
  • mają pod opieką dziecko z niepełnosprawnościami (również po ukończeniu 18. roku życia),

chyba że jest to niemożliwe z uwagi na rodzaj/organizację pracy wykonywanej przez podwładnego.

Propozycje zawarte w projekcie pozytywnie oceniają organizacje pracodawców oraz prawników zajmujących się obszarem prawa pracy. Zmiany, które wciąż są w toku prac legislacyjnych, przyniosą korzyści obu stronom – pracodawcy zmniejszą koszty prowadzenia firmy, a pracownikom łatwiej będzie pogodzić życie rodzinne z karierą. Nowelizacja z pewnością sprawi, że jeszcze więcej osób chętnie przejdzie na zdalny tryb pracy. 

Przeczytaj też: https://propertylook.pl/domy-i-mieszkania/czym-jest-deweloperski-fundusz-gwarancyjny/

Zdjęcie główne: Firmbee/pixabay.com

zamatmedia

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak termowizja i drony mogą pomóc w wykrywaniu problemów z izolacją i przeciekami ciepła?
Jak termowizja i drony mogą pomóc w wykrywaniu problemów z izolacją i przeciekami ciepła?
Odkryj, jak technologia termowizji i dronów znacząco pomaga w identyfikacji problemów z izolacją i przeciekami ciepła. Zrozum, jak te innowacyjne rozwiązania przyczyniają się do zwiększenia efektywności energetycznej.
Jakie są poszczególne etapy wymiany baterii w iPhone?
Jakie są poszczególne etapy wymiany baterii w iPhone?
Wymiana baterii w iPhone może być konieczna, jeśli użytkownik zauważy spadek wydajności baterii lub jej znaczne zużycie.
Sprzęt pod biurko – sposób na aktywność w godzinach pracy
Sprzęt pod biurko – sposób na aktywność w godzinach pracy
Praca siedząca bardzo często wskazywana jest jako jeden z powodów kiepskiej kondycji fizycznej. Okazuje się, że nic bardziej mylnego – w dzisiejszych czasach trening w biurze to jak najbardziej realne rozwiązanie, które w dodatku staje się coraz bardziej popularne.
Ostatnie wpisy