Polecamy
Ergonomia pracy, czyli jak zwiększyć komfort pracy w biurze
Ergonomia

Ergonomia pracy, czyli jak zwiększyć komfort pracy w biurze

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Komfort pracy ma ogromny wpływ na jej efektywność. Wiele osób przykłada więc do tego szczególną uwagę i dostosowuje swoje stanowisko pod własne preferencje i wymagania.

Na biurku można znaleźć różne gadżety, które dla jednych mogą okazać się niepotrzebne, natomiast dla drugich niezbędne. Jakie akcesoria zwiększają komfort pracy w biurze? Sprawdź, w naszym artykule!

Dlaczego ergonomia pracy jest taka ważna?

Ergonomia pracy dla wielu powinna być kwestią priorytetową, jednak w rzeczywistości jest inaczej. A to właśnie od tego, czy podczas wykonywania zadań w pracy jest wygodnie, zależą nie tylko ich efekty, ale także samopoczucie i nastrój. O ergonomii bardzo dużo mówi się w kontekście pracy biurowej, ponieważ to właśnie w niej najczęściej spotyka się źle przystosowane stanowiska pracy. Warto więc nieco bliżej przyjrzeć się tej kwestii, gdyż ma ona wpływ na:

•  efektywność pracy – komfortowe stanowisko pracy stwarza dogodne warunki do jej wykonywania, a to przekłada się na poprawę jej wyników;

•  nastawienie do pracy i samopoczucie – siedzenie godzinami przy biurku bywa niezwykle monotonne i nużące, jednak jeśli odbywa się to w wygodnych warunkach, to nie odbija się negatywnie na samopoczuciu. Komfortowe krzesło biurowe, które poprawia ergonomię, to rzecz regularnie wpływająca na motywację;

•  tempo działania – z wygodnego krzesła nie trzeba co chwilę wstawać, aby rozprostować nogi albo ulżyć plecom. Ergonomia stanowiska sprawia, że można się optymalnie skupić na pracy, co przełoży się na szybsze wykonywanie zadań;

•  zdrowie – ergonomiczne stanowisko pracy sprawia, że nawet codziennie przesiadywanie przy biurku nie odbije się negatywnie na naszym zdrowiu.

Jak widać, ergonomia pracy ma ogromne znaczenie, jeśli zależy nam na osiąganiu wysokich wyników. Dzięki dogodnym warunkom znacznie chętniej wykonuje się zlecone zadania i ma się większą motywację do pracy, a także szybciej się realizuje projekty.

Czy przedsiębiorstwom opłaca się dbać o ergonomię stanowisk pracy?🤔

#ergonomia #poniedziałkizergonomią…

Opublikowany przez Instytut Inżynierii Bezpieczeństwa i Jakości PP Poniedziałek, 16 listopada 2020

Jak powinno wyglądać w pełni ergonomiczne stanowisko pracy?

Podstawą jest ergonomiczne biurko, które powinno mieć odpowiednio dobraną wysokość do naszego wzrostu. W jego przypadku warto także zwrócić uwagę na szerokość i głębokość, które również mają duży wpływ na komfort pracy. Biurko powinno być na tyle głębokie, żeby monitor znajdował się w odległości przynajmniej pół metra od oczu pracownika. Fotele natomiast muszą być wyposażone w zagłówek i podłokietniki. To absolutne minimum, które już teraz jest standardem stosowanym przez producentów we wszystkich produktach. Krzesło powinno być wyposażone w rozbudowaną regulację na wielu płaszczyznach. Możliwość ustawienia wysokości siedziska oraz podłokietników znacznie zwiększa komfort pracy.

W pracy biurowej nie może zabraknąć komputera i monitora. Ten drugi ma ogromne znaczenie, ponieważ niekorzystnie wpływa na wzrok. Monitor powinien mieć odpowiednią wysokość. Jeśli będzie zbyt wysoki lub niski, odbije się to na pozycji w czasie pracy. Musi więc znajdować się na wysokości twarzy, a w przypadku, gdy jest za niski, można zastosować dedykowane podstawki na biurko lub zawiesić go na ścianie. Zdecydowanie nie zaleca się sytuować monitora po przekątnej, ponieważ trzeba się wtedy lekko skręcać, co oczywiście negatywnie wpływa na kręgosłup i może powodować wady postawy.

Wartym uwagi dodatkiem jest z pewnością podnóżek. Wiele modeli na rynku jest regulowanych, dzięki czemu bez problemu można dostosować wysokość do własnych preferencji. Co istotne, dowiedziono naukowo, że stosowanie podnóżka wpływa korzystnie na krążenie krwi w dolnych kończynach. To rzecz jasna wpływa na komfort i ergonomię pracy. Warto także rozejrzeć się za podpórkami pod nadgarstki do klawiatury oraz myszki, ponieważ przy częstej pracy przy komputerze mogą pojawić się bóle w nich.

Zdjęcie wyróżniające: Freepik

zamatmedia

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Filament ABS – zastosowanie, właściwości i zalety
Filament ABS – zastosowanie, właściwości i zalety
Filament ABS to jeden z najpopularniejszych materiałów do druku 3D. W artykule przedstawimy, jakie są jego właściwości, zastosowanie i zalety, a także jak drukować z użyciem filamentu ABS.
Optymalizacja procesów biznesowych za pomocą zaawansowanych systemów zarządzania obiegiem dokumentów
Optymalizacja procesów biznesowych za pomocą zaawansowanych systemów zarządzania obiegiem dokumentów
Odkryj, jak znacznie usprawnić procesy biznesowe dzięki innowacyjnym systemom zarządzania obiegiem dokumentów, ułatwiając codzienną pracę i przyspieszając realizację zadań.
Która drukarka wybrać? Porównanie drukarek laserowych i atramentowych
Która drukarka wybrać? Porównanie drukarek laserowych i atramentowych
Drukarki są jednym z nieodłącznych elementów współczesnego biura i domu. W zależności od potrzeb można wybierać spośród drukarek laserowych i atramentowych. Oba typy mają swoje zalety i wady, a wybór zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji.
Ostatnie wpisy